Szukaj

Kultura

Narodowy Instytut Fryderyka Chopina 
Szczegóły znajdują się na stronie: https://muzeum.nifc.pl/pl
Bezpłatny wstęp do Muzeum Fryderyka Chopina i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli dla uchodźców z Ukrainy
Informujemy, że wstęp do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie i Domu Urodzenia Fryderyka Chopina w Żelazowej Woli jest dla uchodźców z Ukrainy bezpłatny. Serdecznie zapraszamy dorosłych i dzieci, mając nadzieję, że w naszych muzeach odnajdą chwilę wytchnienia. W warszawskim Muzeum Chopina przygotowano dla najmłodszych specjalną strefę zabaw w sali edukacyjnej, trwają także prace nad programem edukacyjnym, o którym będziemy informować niebawem.
Muzeum Fryderyka Chopina
wt. – nd., godz. 11.00 – 19.00
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
Park: codziennie, godz. 10.00 – 18.00
Dom Urodzenia Fryderyka Chopin: wt. – nd., godz. 10.00 – 17.45
Cykl niedzielnych warsztatów integracyjnych dla rodzin ukraińskich i polskich do Muzeum Fryderyka Chopina w Warszawie – kwiecień, maj
W niedziele zachęcamy do odwiedzenia Muzeum Chopina i uczestnictwa w warsztatach muzycznych, plastycznych, zajęciach arteterapeutycznych, rękodzielniczych lub fotograficznych. Bogaty program został przygotowany z myślą o stworzeniu przestrzeni integrującej rodziny ukraińskie i polskie. Na zajęciach będzie obecny tłumacz, zaś wstęp jest bezpłatny. 
Zapisy na zajęcia rozpoczynają się 25.03 o 18:00 za pośrednictwem strony https://bilety.nifc.pl/ . Przy zapisach należy zgłosić liczbę uczestników zajęć (nie trzeba rezerwować miejsc dla opiekunów uczestników, np. rodziców). Liczba miejsc jest ograniczona.
Szczegóły: https://nifc.pl/pl/home/aktualnosci/muzeum/1412

Zapraszamy do odwiedzin w następujących godzinach:
Muzeum Fryderyka Chopina
wt. – nd., godz. 11.00 – 19.00
Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
– Park: codziennie, godz. 10.00 – 18.00
– Dom Urodzenia Fryderyka Chopina
wt. – nd., godz. 10.00 – 17.45

Dla zwiedzających dostępne będą także wystawy czasowe:
Muzeum Fryderyka Chopina
Chopin. Potęga znaku. Wystawa czasowa
Okiem konserwatora. „Tancerka. Fantazja-Impromptu Fryderyka Chopina” Danuty Kwapiszewskiej
– Rękopis Chopina. Pokaz specjalny

Dom Urodzenia Fryderyka Chopina i Park w Żelazowej Woli
HARMONY. Wystawa fotografii Marcina Ryczka
Wystawa czasowa „Siudmak / Chopin / Nokturny”
Multikino
Darmowe seanse z ukraińskim dubbingiem w Multikinie i Cinema3D | Kino Multikino
Muzeum Narodowe w Warszawie
Al. Jerozolimskie 3
Zapraszamy wszystkich uciekających przed wojną do Muzeum. Wstęp dla Was oraz osób towarzyszących jest bezpłatny.

Kolorowa Przestrzeń Edukacyjna
Na pierwszym piętrze została przygotowana Kolorowa Przestrzeń Edukacyjna, działająca w godzinach otwarcia Muzeum. Dostępne są tam kredki, zabawki, książki, pieluchy, artykuły pielęgnacyjne, poczęstunek oraz bezpłatne WI-FI. W weekendy dla dzieci prowadzone są animacje w języku ukraińskim, do których można dołączyć w każdym momencie.

Seanse filmowe dla dzieci
W marcu w soboty i niedziele o 13:00 i w kwietniu w środy o 16:00 i niedziele o 13:00 w Kinie Muz w Muzeum odbywają się darmowe seanse filmowe dla dzieci w języku ukraińskim. 

Godziny otwarcia Muzeum Narodowego
poniedziałki: nieczynne
wtorki – niedziele: 10:00-18:00
piątki: 10:00-20:00

Szczegóły: link
MSN (Muzeum Sztuki Nowoczesnej)
Wybrzeże Kościuszkowskie 22

W związku z brutalną wojną, jaką w Ukrainie rozpoczęła Rosja cały zespół Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie wyraża solidarność z narodem ukraińskim. Dzięki wsparciu Towarzystwa Przyjaciół MSN mamy możliwość zapewnienia bezpłatnych biletów wstępu na wystawę “Kto napisze historię łez. Artystki o prawach kobiet” dla obywatelek i obywateli Ukrainy. Osoby chcące skorzystać z bezpłatnych biletów uprzejmie prosimy o okazanie dowodu osobistego lub paszportu.

petycja przygotowana przez konfederację muzeów L’internationale, skierowana do społeczności artystycznej – artmuseum.pl
Łazienki Królewskie
Chcielibyśmy okazać wsparcie i solidarność z narodem ukraińskim, który walczy teraz o swoją wolność i niepodległość! Dlatego wszystkich obywateli Ukrainy serdecznie zapraszamy do zwiedzania Muzeum Łazienki Królewskie za darmo w marcu i kwietniu.
Szczegóły: link
MIEJSCE SPOTKAŃ U20 DLA UCHODŹCÓW
Centrum Kultury Filmowej im. Andrzeja Wajdy, Aleje Ujazdowskie 20
pn-pt: 10:00-15:00. 
pracownik lub pracowniczka CKF oraz animator lub animatorka, którzy prowadzą zajęcia dla dzieci. Przygotowaliśmy dla nich pokazy bajek i warsztaty plastyczne. Dorośli będą mieli do dyspozycji 8 komputerów z dostępem do internetu i drukarki, by móc skontaktować się z bliskimi lub przygotować potrzebne im dokumenty. Będzie też oczywiście możliwość skorzystania z wifi na własnych urządzeniach i naładowania ich. Na wszystkich będzie czekało również jedzenie oraz ciepła kawa i herbata.
źródło: link
Stacja Grawitacja Warszawa
ul. Bohaterów Września 12
Od 1 marca wszystkie nasze parki (w Warszawie, Poznaniu i Częstochowie) dla dzieci z Ukrainy do lat 18 otwarte są za darmo.
Mamy nadzieję, że ten niewielki gest przyniesie naszym małym gościom przynajmniej namiastkę radości i normalności, a ich rodzicom choć chwilę spokoju o ich pociechy.
źródło: link
Hangar 646
ul. Wał Miedzeszyński 646
ul. Domaniewska 37A
ul. Dalanowska 29
Wszystkie dzieci uchodźców z Ukrainy będziemy wpuszczać do hangarów za darmo. Wierzymy, że potrzebują one choć trochę normalności. Chcemy przypomnieć, że zdrowie psychiczne jest szczególnie ważne w tych trudnych czasach.
Bezpłatne wejścia można rezerwować wyłącznie mailowo: info@hangar646.pl 

źródło: link
Otwarty Jazdów
Wiosenne Oprowadzanie po Osiedlu Jazdów
ul. Jazdów 10/5
Zapraszamy na spacery po najbardziej malowniczej warszawskiej wiosce, która jest jednocześnie największym społecznym domem kultury w Polsce. Oprowadzać będą aktywiści i wolontariusze Partnerstwa Otwarty Jazdów. Osiedle Jazdów to dobro wspólne wszystkich mieszkańców Warszawy i naszym celem jest przybliżenie go dla Was i otwarcie go jeszcze bardziej.Na spacerach będziemy opowiadać o historii tego miejsca, aktualnych działaniach, o tym czym jest Partnerstwo Otwarty Jazdów oraz jak udało się nam ocalić domki przed zniszczeniem.
Udział w spacerach jest bezpłatny. Co drugi spacer będzie odbywał się po angielsku i będzie tłumaczony na język ukraiński (20.03, 17.04, 22.05, 19.06).
źródło: link 

8/2 dla Ukrainy
ul. Jazdów 8/2
Fundacja Pracownia Nauki i Przygody zaprasza wszystkie osoby z Ukrainy do naszej bezpiecznej przestrzeni, którą otwieramy na warszawskim Osiedlu Jazdów. Zapewniamy ciepłe i spokojne miejsce, z dostępem do internetu, opieką dla dzieci oraz zajęciami dla całych rodzin.
Na miejscu czekać będą nasi wolontariusze oraz ciepła herbata, kawa, jedzenie.
Zapraszamy Was do naszego domku OsiemprzezDwa ul.Jazdów 8/2, od poniedziałku do czwartku od godz. 9.00.
źródło: link
Muzeum Warszawy
rynek Starego Miasta 42
Rodzinne spacery w języku ukraińskim
Pokażemy Wam najciekawsze miejsca w stolicy, opowiemy niezwykłe historie i legendy. Nie zabraknie również wskazówek praktycznych i opowieści o codziennym życiu miasta. Niech nasze spotkania będą okazją do poznania Warszawy, zapytania o interesujące Was rzeczy, ale także do odpoczynku i integracji. Spotkania będą odbywać się cyklicznie w pierwszą i trzecią sobotę miesiąca o godz. 16:00. Spotykamy się  przy kasach Muzeum Warszawy w kamienicy przy Rynku Starego Miasta 42. Bezpłatne bilety do pobrania na stronie internetowej lub w kasie muzealnej.
Terminy spacerów: 19 III, 2 IV, 23 IV, 7 V 21 V, 4 VI, 18 VI
Zajęcia dla grup zorganizowanych
Zapraszamy grupy zorganizowane goszczące dzieci i młodzież z Ukrainy (świetlice, szkoły przyjmujące dzieci z Ukrainy, punkty opieki, rodziny) na zajęcia do Muzeum Warszawy od wtorku do piątku w godzinach 9:00 – 17:00. Maksymalna liczba uczestników zajęć to 25 osób. Zgłoszenia prosimy nadsyłać na adres: edukacja@muzeumwarszawy.pl. W wiadomości należy załączyć formularz zgłoszeniowy. Koszt zajęć wynosi 1 PLN za grupę. Więcej informacji pod numerem telefonu: 22 277 43 78. Języki: polski (prośba o uczestnictwo opiekuna, który może tłumaczyć na język ukraiński), ukraiński, rosyjski.
Oferta zajęć:
– Bajki, baśnie, animacje (lekcja filmowa) – grupa wiekowa 6-10 lat, czas trwania: 60 minut
– Muzealny detektyw – grupa wiekowa 6-13 lat, czas trwania: 60 minut
– Szaleństwo kolekcjonowania – grupa wiekowa 10-13 lat 
źródło: link
Centrum Kultury “Łowicka”
ul. Łowicka 21
Centrum „Łowicka” zaprasza uchodźczynie i uchodźców z Ukrainy od 16 marca w każdą środę w godz. 10:00 – 13:00 do sali 24 na wspólne rozmowy i spotkania przy kawie i herbacie.
Kino Amondo
ul. Żurawia 20
Kino Amondo organizuje darmowe pokazy filmowe i zajęcia z animatorem dla dzieci. Seanse odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach 12-17. Dzieci mają zapewnioną fachową opiekę oraz wiele zabawek, więc w czasie zajęć rodzice mogą skorzystać z kinowej kawiarni, aby odpocząć lub załatwić bieżące sprawy.
Kino w szczególności zaprasza rodziny oczekujące na dalszy transport bądź zakwaterowanie.
Kontakt: Facebook, tel: +48 604 741 214, email: amondo@kinoamondo.pl
Dwutygodnik
Internetowy magazyn Dwutygodnik, wydawany przez Dom Spotkań z Kulturą, opublikował cykl esejów o wojnie w Ukrainie napisanych przez cenionych dziennikarzy, reporterów, pisarzy i artystów. Część artykułów dostępnych jest w języku ukraińskim, a część w języku polskim. 
Cykl | Dwutygodnik

Informator tworzy własnymi siłami grupa ponad 30 wolontariuszek i wolontariuszy. Jednak część działań musimy opłacić. Do tej pory wydatki ponosiliśmy z własnej kieszeni. Jeżeli chcesz wesprzeć rozwój informatora, przekaż darowiznę!