Osoby chcące zdobyć doświadczenie zawodowe często rozpoczynają swoja scezki kariery od wolontariatu. Wolontariat – dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych osób lub całego społeczeństwa, wykraczajaca poza zwiozki rodzinno-kolezenstwo-przyjacelskie. Każdy z nas chociaż raz w życiu był wolontariuszem, a może i teraz jest. Uczestnikami mogą być obywateli innych krajów. W wolontariacie mogą brać udział dzieci w wieku szkolnym od klas 7-8 za zgoda rodzicow. Aby wziąć udział, musisz podać jasne informacje o tym, ile wolnego czasu mozesz przeznaczyc na wolontariat w tej organizacji, jakie masz umiejętności i w jaki sposób możesz się przydać. Na zakończenie pracy każdy wolontariusz otrzymuje oswiadczenie, w ktorym jest zaznaczone udział i godziny. Jeżeli po współpracy z wolontariuszem organizacja zdecyduje się zaoferować mu wynagrodzenie za jego usługi, nalezy podpisac odpowiednia umowe. Organizacja korzystająca z usług wolontariuszy może pokrywać wydatki związane z działalnością wolontariusza (np. szkolenia, podróże, posiłki). Pod tym linkiem znajdują się szczegółowe informacje na temat wolontariatu i możliwości zaangażowania się warszawa.ngo.pl/poradnik.
Budżet obywatelski
Dzięki budżetowi obywatelskiemu mieszkańcy decydują o tym, na co przeznaczyć część budżetu Warszawy. To warszawiacy, co roku wymyślają i zgłaszają projekty, a następnie wybierają w głosowaniu te, które zostaną zrealizowane. W ten sposób wspólnie decydują o tym, co powstanie w najbliższej okolicy, w kilku dzielnicach lub w całej Warszawie.
W budżecie obywatelskim każdy mieszkaniec Warszawy może zgłosić projekt lub zagłosować. Nie trzeba być zameldowanym, ani pełnoletnim. Uczestnictwo w budżecie obywatelskim to świetna okazja, żeby razem z innymi decydować o tym, jak zmienia się Warszawa.
Termin zgłaszania pomysłów przez mieszkańców upływa zazwyczaj z końcem stycznia. Do końca maja projekty są sprawdzane pod kątem zgodności i możliwości realizacji, a już w czerwcu każdy mieszkaniec miasta może oddać głos na realizację projektu! Projekty, które otrzymały najwięcej głosów, zostaną zrealizowane przez miasto w przyszłym roku.
Strona Budżetu Obywatelskiego w Warszawie: bo.um.warszawa.pl.
Konsultacje społeczne
Konsultacje społeczne są dla każdego mieszkańca okazją do wzięcia udziału w dyskusji na temat projektów, które zmienią miasto. Często efektem takich konsultacji jest zwiększenie ilości zieleni i kwiatów w miejscach publicznych, szczegółowe wymagania dotyczące przestrzeni publicznych. Mieszkańcy zawsze lepiej rozumieją własną przestrzeń i swoje potrzeby, co pozwala udoskonalać i modyfikować projekty jeszcze przed ich realizacją.
Więcej informacji na temat konsultacji społecznych oraz poradnik, jak je sprawnie zorganizować, można znaleźć na stronie: poradnik.ngo.pl.
Jakie dokładnie konsultacje odbywają się w Twojej dzielnicy i w Warszawie, możesz dowiedzieć się klikając w link konsultacje.um.warszawa.pl.
Jak założyć NGO
Gdy Twoja działalność nie mieści się już w zakresie wolontariatu i chcesz wraz z zespołem zawodowo zaangażować się w działalność społeczną i ty:
- masz własne pomysły na poprawę życia mieszkańców;
- jakie aktywności, jak i z kim organizować;
- możesz opisać wszystkie kroki od A do Z;
- masz odpowiednie kompetencje do organizowania pracy zespołowej;
- chcesz wziąć odpowiedzialność za realizację własnych pomysłów i projektów;
- chcesz oficjalnie reprezentować społeczeństwo i wypowiadać się w imieniu innych;
to może powinieneś założyć organizację społeczną.
W Warszawie jest wiele możliwości, aby nauczyć się być aktywnym mieszkańcem, pisać i realizować własne projekty. Najważniejsze jest, aby mieć rzetelny, aktywny i profesjonalny zespół.
Instrukcje z portalu ngo.pl pomogą Ci dowiedzieć się krok po kroku, jak założyć fundację. Oprócz przewodnika „krok po kroku” na tej stronie znajdziesz wiele porad i informacji o tym, gdzie się uczyć i jak zdobyć fundusze na swoje pomysły i projekty.
Po ukraińsku: yurystvpolshi.pl.